CUMHURİYETİN 100. YILINDA ATATÜRK'Ü KEŞFEDİYORUM

Kaldığı yerlerden, gittiği restoranlara, sevdiği şarkılara kadar…

Çocuğunuzla deneyimleyerek, kendi gözünüzle görerek Cumhuriuyet’in 100. Yılında gelin Atatürk’ü keşfedelim.


İstanbul’daki İzleri

-Atatürk Müzesi

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadele Çalışmaları (Aralık 1918-16 Mayıs 1919) sırasında kiracı olarak kaldığı Halaskargazi Caddesi üzerinde bulunan evdir.

Atatürk’ün kişisel eşyaları, kıyafetleri, üniformaları, askeri ve sivil yaşamına ait fotoğrafları, el yazısı ile yazdığı çeşitli belgeleri, madalyaları, hatıra eşyaları oluşturuyor. Ressam İbrahim Çallı ve Zeki Kocamemi tarafından yapılmış yağlı boya tablolar da müze içerisinde bulunan önemli parçalar arasında yer alıyor.

Adres: Meşrutiyet, Halaskargazi Cd. No:140, 34363 Şişli/İstanbul

Ziyaret:

Pazartesi günleri hariç

09.00-17.00


-Mustafa Kemal Müzesi

Beşiktaş Akaretler’de yer alan üç katlı ev, Atatürk’ün İstanbul’da kiraladığı ilk ev olarak biliniyor. Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım, kız kardeşi Makbule Hanım ve manevi oğlu Abdürrahim Tuncak’ın 1912-1919 yılları arasında kaldığı bu ev, Mayıs 2011 tarihinde müze haline getirildi.

Müzenin ikinci katında Mustafa Kemal ve ailesinin yazdığı mektuplar sergileniyor.

Adres: Vişnezade, Süleyman Seba Cd. No:36, 34370 Beşiktaş/İstanbul

Ziyaret:

Haftaiçi

09.00-16.00


-Florya Atatürk Deniz Köşkü

Atatürk’ün ziyaret etmekten en çok hoşlandığı, halkla birlikte denize girdiği özel ilgi duyduğu bölgelerden biri olan Florya’da yer alan köşkte, Atatürk’ün yansımalarını orijinal haliyle görüp yaşanmışlıklarını hissedebilirsiniz.

Adres: Basınköy, Çekmece İstanbul Cd No:23, 34153 Bakırköy/İstanbul

Ziyaret:

Pazartesi günleri hariç

09.00-17.00


-Pera Palace 101 Numaralı Oda

Atatürk, İstanbul’da günlerini geçirdiği sırada Beyoğlu’nda yer alan Pera Palace Hotel’de 101 numaralı odada konakladı.

Mustafa Kemal’in doğumunun 100. yılında müze-oda haline getirilen 101 numaralı odada Atatürk’ün özel eşyaları, kitapları, kendisine gönderilen armağanlar, dönemin gazeteleri ve dergileri sergileniyor.

Adres: Meşrutiyet Cad. No:52 Tepebaşı 34430 Istanbul

Ziyaret:

Haftanın her günü

10.00-11.00 ve 15.00-16.00 saatleri arasında


Bonus:

-Dolmabahçe Sarayı

Hala gidip görmediyseniz;

Atatürk’ün en büyük izlerini taşıyan yerlerden biri olan Dolmabahçe Sarayı’nı, Cumhuriyetin 100. Yılının şerefine gidip görebilir. Aatatürk’ün ebediyete kavuştuğu 71 numaralı odayı ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Vişnezade, Dolmabahçe Cd., 34357 Beşiktaş/İstanbul

Ziyaret:

Pazartesi günleri hariç

09.00-17.00

***

Atatürk’ün en sevdiği yemek etsiz kuru fasülye yanında da pilavmış. Son isteği olarak bilinen enginarı ise ne yazık ki yiyemeden aramızdan ayrılmış.


Atatürk’ün yemek yediği restoranlar

-1924 Rejans Restoran

Uzunca bir süre kapalı kalmış olsa da bildiğimiz yerinde, anılarımızdaki haliyle bir süre önce yeniden açılmıştır. Bolşevik Devrimi’nden kaçan Rusların açtığı restoran Doğu Avrupa mutfağının en sevilen lezzetlerini sunuyor.

Geçmişte Atatürk’ün de en sevdiği restoranlardan biri olan 1924 Rejans şimdilerde girişindeki sonsuza denk rezerve yazan masa ile Atatürk’ün anısını yaşatıyor.

Adres: Asmalı Mescit, Olivya Geçidi 7-A 34453 Beyoğlu, İstanbul

-Pandeli Restoran

Mustafa Kemal’in Pandeli’nin yemeklerine olan sevgisi Pandeli’nin seyyar köftecilik yaptığı günlere dayanıyor. Mustafa Kemal İstanbul’da kolağası olduğu dönemlerde Pandeli’ye sık sık gelirmiş, ancak maaşı diğer devlet memurları gibi kısıtlı olduğundan her zaman yeterli parası olmazmış. Pandeli ise Mustafa Kemal’in sıkıntılı olduğunu hissettiğinde ona “Bırak begimi, aybasinda ödersin’’ dermiş. O dönemim genç kolağası Mustafa Kemal ise aybaşında gelir hemen hesabı kaparmış.

Adres: Mısır Çarşısı No:1, 34110 Fatih, İstanbul

-İskele Restoran

Atatürk’ün en sevdiği restoranlardan biri de denizle iç içe İskele Restoran. Mustafa Kemal Atatürk’ün İskele Restoran’ın bahçesinde kahvesini yudumlarken çekilmiş bir fotoğrafı bile var. Aslına ve tarihi kimliğine uygun olarak restore edilen İskele Restoran günümüzde de konuklarını ağırlamaya devam ediyor.

Adres: Mimarsinan Merkez Mahallesi, İskele Caddesi, No:2 34500, Büyükçekmece, İstanbul

***

TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’na göre sevdiği şarkılardan bazıları ise;

-Çökertmeden Çıktım da Halilim

-Havada Bulut Yok

-Yanık Ömer

-Mızıka Çalındı Düğün Mü Sandın

 

Ekstra

Cumhuriyetin 100. yılı vesilesiyle hazırlanan “Yaşasın Cumhuriyet Atatürk Döneminde İktisadi Bağımsızlığın İlk Adımları” başlıklı sergi, İstanbul Eminönü’nde bulunan Türkiye İş Bankası Müzesi’nde ziyarete açıldı.

Cumhuriyetimizin kuruluş coşkusunu izleyebileceğiniz ve başta büyük kurucumuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere güçlü bir ülke için yılmadan, yorulmadan emek verenleri saygıyla andıldığı bu sergiye mutlaka uğramalısınız.

Adres:

Hobyar, Bankacılar Sk. No:2, 34112 Fatih/İstanbul

Ziyaret:

Pazartesi hariç

10.00-18.00Eylül Eryiğit

Tiyatro Eğitmeni ve İçerik Yazarı

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart