KAÇAMIYORSAK DÖNÜŞTÜRELİM;
İSTANBUL’DA AVM’LERDE ÇOCUKLAR İLE VERİMLİ ZAMAN GEÇİRMEK İÇİN ÖNERİLER

   Her ne kadar kapalı alanlardan kaçıp doğayla buluşmak için zaman yaratmaya çalışsak da yaşadığımız şehirler geliştikçe ortaya çıkan oluşumlar ister istemez karşımıza çıkıyor. En çok karşımıza çıkanlar da alışveriş merkezleri… Belki de pek çoğumuz istemesek de bu alışveriş merkezlerinde buluyoruz kendimizi. Peki bu çağın bizi sürüklediği kapalı alanlar çocuklarımız ile nasıl verimli hale getirilebilir?

   Çocuğun doğayla buluşması, içindeki özgürlüğü doğanın akışıyla keşfetmesi çok önemli fakat teknoloji çağına doğan çocuklarımız ister istemez kendilerini bu oluşumlarda buluyor.

Madem ki bu alanlar hayatlarımıza bu kadar girdi o zaman gelin beraber çoocuklarımız ile alışveriş merkezlerinde verimli zaman geçirebileceğimiz yerlere bir göz atalım. 😊

 

*Akasya AVM – KidZania

KidZania, kendine ait tarihi, hikayesi, yönetim şekli, bildirgesi, ekonomisi, dili, bayrağı, hakları ve hak savunucularıyla çocuklar için oluşturulmuş gerçek bir şehirdir. Çocuklar bu şehirde farklı meslek gruplarını tanıma ve deneyimleme fırsatı buluyor. Seçtikleri meslekle ilgili her konuda bilgilendiriliyor ve gerçek bir üniforma giyip işbaşı yapıyorlar. Pilotlar uçak kullanıyor, gizli ajanlar sır perdelerini aralıyor, arkeologlar kazı yapıyor ve şefler birbirinden leziz yiyecekler hazırlıyorlar.

Çocuklar bu sayede sorumluluk alma becerisini geliştiriyor ve içlerinden gelen ilgi alanlarına yönelmiş oluyorlar.

Pazartesi günleri kapalı olan KidZania’nın Çalışma Günleri ve Saatleri:

Salı – Cuma : 10.00- 16.00

Cumartesi – Pazar : 10.00- 20.00

Daha fazla bilgi ve bilet almak için ; istanbul.kidzania.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Nasıl Giderim?

Uzunçayır otobüs durağına 200, Uzunçayır metrobüs durağına 400 metre yürüme mesafesinde yer almaktadır.

 

*Torium AVM – Snowpark

Kayan iklimler ve küresel ısınma yüzünden kar heyecanını tadıp deneyimleyememiş çocuklarımız ile dört mevsim kar eğlencesi yaşayabileceğiniz, Türkiye’nin kar temalı ilk ve tek eğlence parkı SnowPark’ı ziyaret edebilir ve keyifli anlar yaşayıp, Tubing alanında karda kaymanın heyecanını tadabilirsiniz.

Kar – Kış sever ebeveynlerimiz ve çocuklarımız kar kalınlığının yaklaşık 50 cm olması nedeniyle gerçekten kar yağmış hissini deneyimleyebilir ve İstanbul’un içinde yaz kış Kayak ve Snowboard, Karda Kızak, Karda Basketbol, Kartopu ve Kardan Adam gibi aktivitelere ulaşabilirler.

Çalışma Saatleri:

Haftanın Her Günü : 12:00 20:00

Daha fazla bilgi ve bilet almak için ; torium.com.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.

Nasıl Giderim?

Metrobüsle Beylikdüzü yönünde bulunan Saadetdere durağında inerek AVM’ye ulaşabilirsiniz.

 

*Forum İstanbul – Legoland Discovery Center İstanbul

Doğu Avrupa ve Türkiye’de açılan ilk Legoland Discovery Center olma özelliğini taşıyan Legoland Discovery Center İstanbul, çocuklarınızın yaratım gücünü ve ufkunu genişletebileceği oluşumlardan biridir. Günümüzde özellikle 5 – 14 yaş çocukların çoğunluğunun ilgi alanlardan biri olan legolar karşımıza çıkıyor. Lego yapmak motor becerileri ve hayal gücünü geliştirmekte kullanılan önemli unsurlardan biri haline geldi. O nedenle hem keyifli hem de verimli zaman geçirmek için Legoland’ı tercih edebilirsiniz.

Legoland üç bölümden oluşuyor: Space Missions bölümü, Krallık Macerası bölüm ve Lego Master Builder Workshop bölümü.

Bilmeniz gereken bir diğer unsur da 14 yaşından küçük bir çocuk yanınızda yoksa yetişkin olarak içeriye giriş yapamıyorsunuz.

Çalışma Saatleri:

Haftanın Her Günü : 10.00 – 20.00 (Son giriş saati 18.00)

Daha fazla bilgi ve bilet almak için ; legolanddiscoverycentre.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Nasıl Giderim?

32, 32A, 32M ve 32T Hat numaralı otobüsleri kullanarak “Tuna Caddesi” durağında, Metrobüs ile Merter durağında indikten sonra Atatürk Havalimanı-Yenikapı metrosuna aktarma yapıp metro ile Kocatepe metro istasyonunda inip, 5 dakikalık yürüyüş sonrasında AVM’ye ulaşabilirsiniz.

 

*Ataşehir WATERGARDEN AVM – Museum Of Motivation

Teknolojinin içine doğmuş çocuklarımızın ilgisini fazlasıyla çekecek bir motivasyon kaynağı ve Türkiye’nin ilk interaktif serüveni… Rehber eşliğinde gruplar halinde gezeceğiniz bu müze bambaşka bir deneyim sunuyor. Özellikle doğdukları andan itibaren teknolojiye bu kadar yatkın olan bir nesile hitap ettiği için çocukların merakla ve heyecanla hatırlayacakları bir anı haline geliyor. Burada sanal gerçeklik ile çocuklarımız kendisini bulutların üzerinde hissedecek. 7 ayrı bölümden oluşan müzede, dev top havuzu, sanal gerçeklik teknolojileri, sihirli orman, illüzyon odası ve dijital grafiti gibi konseptler yer almakta.

Pazartesi günleri kapalı olan Motivasyon Müzesi’nin Çalışma Günleri ve Saatleri:

Salı – Pazar : 12.00 – 21.00

Daha fazla bilgi ve bilet almak için ; www.watergarden.com.tr/motivasyon-muzesi-watergardenda

Nasıl Giderim?

Taksim’den 256 no’lu, Beşiktaş’tan 112 no’luKadıköy’den 8A no’lu belediye otobüsleri ile Watergarden AVM’ye ulaşmanız mümkün. 256 no’lu otobüs ile Mecidiyeköy üzerinden, 8A no’lu otobüsle Söğütlüçeşme ve Uzunçayır üzerinden Watergarden’a ulaşabilirsiniz.

 

BONUS

*Tepe Nautilus – Kadıköy Kitap Fuarı (3 – 18 Haziran)

Kitapsever ailelerimiz ve çocuklarımız için karne hediyesi olacak nitelikte bir aktivite Kadıköy Kitap Fuarı… Ahmet Ümit’in onur konuğu olarak katılacağı bu fuarı kaçırmamalısınız. Çocuklar için bir kitap fuarını gezmek, kendi keşfettikleri ve istedikleri kitapları almak gelişimlerinde büyük bir adımı oluşturacak bir etken. Bir kitap okumak bile gelişim sürecindeki çocuklarımızın hayata bakış açılarını şekillendirebilir. O nedenle sadeece 3 – 18 Haziran arasında Tepe Nautilus AVM’nin açık otoparkına kurulacak bu fuara mutlaka uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Daha fazla bilgi için ; festtr.com/festival/kadikoy-kitap-fuari

Nasıl Giderim?

Kadıköy – Kartal metrosunun ve Marmaray’ın Ayrılıkçeşmesi istasyonu Tepe Nautilus Alışveriş Merkezi önünde bulunuyor.

Ayrıca 14A, 15TK, 18D, 18K, 19EK, 19T, 34AS, 34G otobüs hatları avm’nin çok yakınından geçiyor. Bu toplu taşıma araçları ile AVM’ye ulaşabilirsiniz.

 

Eylül Eryiğit
Tiyatro Eğitmeni

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart