DOĞADA VAKİT GEÇİRMENİN ÇOCUKLAR İÇİN FAYDALARI

On yılı aşkındır çocuklarla çalışan biri olarak tecrübelerimden, okuduklarımdan ve izlediklerimden edindiklerime göre, doğada çalışmanın çocukların gelişimine olumlu anlamda oldukça katkı sağladığını söyleyebilirim. Okullarda öğretmenlik yaptığım yıllarda da dış mekanlarda ders yapmaya oldukça önem verdim. Çünkü çocuklar sınırlandırılmadığı yerlerde algıları daha açık, daha yaratıcı ve üretici oluyorlar.

 

Sınırların dışına çıkmak, duvarların ardındaki doğal hayat, ormanlar, deniz kenarları, patikalar, kumsallar, çakıllar, kozalaklar, yapraklar vb. doğal malzemelerle doğada çocuklarla etkinlikler yapmak, bazen sadece yürümek, doğayı dinlemek ve gözlemlemenin çocukları olumlu anlamda geliştirdiğini gördüm.

 

Özellikle çocukların doğada oyun oynaması, doğadaki malzemelerle oyun üretebilmelerini sağlıyor ve böylece yaratıcılıkları gelişiyor. Konsantrasyon, problem çözme ve estetik bakış açısını geliştirdiği görülüyor. Denge ve koordinasyonu güçleniyor ve bedenini daha iyi kullanmayı deneyimleyerek öğreniyor. Çocuklar, doğayla iç içe zaman geçirdiklerinde hayal güçleri gelişiyor. Çünkü doğa çocuklara sınırsız alternatifler sunar. Binlerce farklı renk, hayvanlar ve bitkiler, sonsuz kombinasyonlar arasında bir çocuğun hayal gücü durabilir mi? Her zaman en büyük gücümüzün hayal gücümüz olduğunu çocuklarıma söyledim ve söylemeye de devam ediyorum.

 

Bir çocuk küçük yaşlardan itibaren doğada ne kadar zaman geçirirse doğaya daha duyarlı bir birey haline gelir. Doğayı sahiplenmeye, korumaya, hayvanlara ve bitkilere karşı duyarlı olurlar.

 

Doğa keşif doludur. Her gittiğinizde farklı birçok şeyle karşılaşabilirsiniz. Keşfetmek için en ideal yerdir ve merak duygusunu tetikler. Merak duygusu ise öğreticidir. Merak eden çocuk araştırır, öğrenmeye çaba sarf eder ve dener. Denemek ise, başarmak için atılan en önemli adımlardan biridir.

 

Çocuklarınızla olabildiğince doğada zaman geçirmeye çalışın. Bırakın çamur olsunlar, kirlensinler, denesinler. Unutmayın! Doğa, merak ve deneyimler bizlere en güzel öğretmen…

 

 

İpek Atik

Küçük Filozoflar Kampta Yaratıcı Drama Eğitmeni, Proje Sorumlusu

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart